Kvantifikácia ôsmich antimykotík v ľudskej plazme pomocou kvapalinovej chromatografie - tandemovej hmotnostnej spektrometrie pre klinický výskum

Antifungálne látky alebo antimykotiká zvyčajne označujú skupinu liečiv, ktoré sa používajú na liečbu a prevenciu mykóz. Do tejto skupiny patria lieky, ako je napríklad vorikonazol, posakonazol alebo flukonazol, a používajú sa na liečbu život ohrozujúcich fungálnych infekcií.

Avšak tieto lieky majú veľmi úzky terapeutický rozsah, a to môže viesť k veľmi odlišným individuálnym účinkom. Kvantifikácia antimykotík sa tradične vykonávala pomocou HPLC s UV detektorom, avšak tieto metódy zaberajú príliš veľa času. My sa pozrieme na metódy založené na LC-MS, ktoré majú lepšiu selektivitu a zaberajú oveľa menej času – s prístrojmi Thermo Scientific sa to dokonca zvládne aj za 3,6 minút!

Najprv sa musia vzorky chromatograficky oddeliť na UHPLC Vanquish Flex a potom dochádza k detekcii na hmotnostnom spektrometri TSQ Quantis s HESI v pozitívnom ionizačnom móde.

Pragolab-Popis-parametru-SRM_l.png

Výsledky sa potom vyhodnotia na platforme ClinMass TDM Platform s ClinMass Add-On setom pre antimykotiká od RECIPE Chemicals + Instruments. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tejto metóde, prečítajte si kompletný aplikačný list.

Ďalšie informácie a aplikácie nájdete na stránke LabRulez .