HAAKE Viscotester iQ – prenosný, vysoko výkonný reometer

Na základe reometra Thermo Scientific HAAKE Viscotester iQ bola vyvinutá prenosná konfigurácia na reologické meranie pri vyšších tlakoch. Hlava tohto reometra bola skombinovaná so špeciálnym stojanom, ktorý umožňuje použitie temperačnej jednotky s tlakovou celou. Celá zostava sa dá ľahko rozobrať a zabaliť do prepravného boxu. Vrátane obsahu tohto boxu nepresiahne hmotnosť 20 kg, čo umožňuje jeho ľahkú prepravu aj lietadlom. Po príjazde sa dá prístroj vybaliť a zostaviť v priebehu niekoľkých minút bez nutnosti akýchkoľvek úprav pred samotným meraním.

Pre riadenie teploty tlakovej cely je k dispozícii niekoľko typov temperačných jednotiek. S použitím termostatického cirkulátora a kvapalinou temperovanej jednotky sa dajú dosiahnuť precízne kontroly konštantnej teploty. Výkonná elektrická temperačná jednotka je vhodná pre teploty až do 300 °C.

Obr. 1 – HAAKE Viscotester iQ

Obr. 1 – HAAKE Viscotester iQ v konfigurácii s tlakovou celou, elektrickou temperačnou jednotkou a kontrolným boxom

K dispozícii je taktiež niekoľko typov titánových tlakových ciel s použitím až do 600 bar. Pre testovanie chemicky agresívnych látok boli vyvinuté Hastelloy tlakové cely do 175 bar. Homogénne vzorky je možné testovať pomocou koaxiálnych valcových geometrií, resp. pomocou tzv. „double gap“ geometrie pre vzorky s nízkou viskozitou. V prípade, že testovaný materiál obsahuje väčšie čiastočky, sú ideálnou voľbou lopatkové rotory.

Jednou z hlavných charakteristík prístroja je jeho intuitívne ovládanie. Tlaková cela je automaticky rozpoznaná softvérom a tým je definovaná vertikálna poloha geometrie. Po uvoľnení aretácie zíde hlava reometra ľahko do meracej pozície. Po ukončení merania je hlava reometra povytiahnutá do pôvodnej pozície a tlaková cela sa dá vybrať na vyčistenie.

K meraniu a vyhodnoteniu dát slúži softvér Thermo Scientific HAAKE RheoWin. Okrem zberu a spracovania dát umožňuje taktiež u nízkoviskóznych látok kalibráciu pre zvýšenie citlivosti prístroja.

Vyššie popísanou konfiguráciou reometra Viscotester iQ sa dá veľmi ľahko sledovať tlaková a/alebo teplotná závislosť materiálov, predovšetkým z oblastí produkcie a spracovania ropy, kde hrá veľmi dôležitú úlohu reologické správania ropy, výplachov a zvyškových kvapalín.

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať na perdochova@pragolab.sk alebo bratislava@pragolab.sk .